Sąsiedzi

Opis forum

• Nie jesteś zalogowany.

#1 2011-08-31 16:15:24

N-Ma

Poczatkujący

Punktów :   

Akty notarialne dot. USTANOWIENIA ODRĘBNEJ WŁASNOŚCI LOKALU...

Witam Państwa .
Mam wyznaczoną  wizytą  u Notariusza w niedalekim czasie  w związku z podpisanie aktu ustanawiającego  odrebną własność , mając możliwosć wglądu do tego aktu przed jego podpisaniem- ( wszyscy takie mają i trzeba z niego korzystać )  , jestem zdziwona  takim zapisem  cytuję:

- "nie została wydana wobec Spółdzielni Mieszkaniowej żadna decyzja administracyjna ani orzeczenie sądu i nie toczy się żadne postępowanie przed jakimkolwiek organem, a także nie jest prowadzone postępowanie egzekucyjne, bądź inne zmierzające do realizacji jakichkolwiek zobowiązań finansowych Spółdzielni Mieszkaniowej „UNIWERSYTET” wobec jakiegokolwiek podmiotu, a dotyczące wyżej opisanej nieruchomości"

i zastanawiam się czy powinnam ten akt podpisać , czy jest to zgodne z  aktualna sytuacja dziejącą się w Spółdzielni  ?

i kolejny   wpis w akcie:

"( WŁAŚCICIEL MIESZKANIA ) oświadcza , że pełnomocnik( tutaj Spółdzielnia ) może być stroną umów zawieranych w wykonaniu niniejszego pełnomocnictwa i ma prawo udzielania dalszych pełnomocnictw w powyższym zakresie oraz, że zrzeka się odwołania niniejszego pełnomocnictwa i zgód udzielonych powyżej w terminie do dnia 31 grudnia 2012 roku"

ten zapis  ma sie  niby do służbności ,, ale  czy taki zapis rzeczywiście myć musi w akcie ?

Sprawdźcie swoje akty notarialne  zawarte w tym roku, ale i także te wcześniejsze  , czy posiadają takie zapisy ? czy są zgodne z prawdą?

#2 2011-08-31 20:46:44

izza638

Poczatkujący

Punktów :   

Re: Akty notarialne dot. USTANOWIENIA ODRĘBNEJ WŁASNOŚCI LOKALU...

informacje na temat prawidłowo sporządzonych aktów notarialnych (dot. przekształcenia sp. własn prawa. w odrębną własność) można znaleźć pod adresem: www.uwłaszczenie.pl  Jest to strona autorów programu uwłaszczenia i warto zapoznać się z zawartymi tam informacjami przed podpisaniem aktu notarialnego.

#3 2011-08-31 22:29:12

PaW

Zaawansowany

Punktów :   

Szanowni Sasiedzi!

DOTYCZY PETYCJI DO SĄDU (TREŚĆ W GALERII)

Jest 22.25, nie zdążyłam dotrzeć do wszystkich, przepraszam. Liczyłam na więksża frekfencje na podwórkach. Jutro niestety nie moge zbierać podpisów pod petycja. Zostawię ją w spółdzielni. Jesli ktoś z Państwa będzie chciał się podpisać to od 12.00 na Wiosny Ludów. Pozdrawiam

#4 2011-09-01 00:59:27

leo

Poczatkujący

Punktów :   

Witam!
Czy ktos z Panstwa orientuje sie moze jak wyglada sprawa przeksztalcenia wlasnosci lokalu objetego hipoteka?

#5 2011-09-01 13:34:51

Pan K.

Administrator

Punktów :   

Leo,

ja mam hipotekę na swoim - podpisywałem akt 16 sierpnia. W akcie jest tylko wzmianka, że dla lokalu jest założona KW.

#6 2011-09-01 13:38:16

MAJK

Zaawansowany

Punktów :   

Dziś własnie miałem podpisać taki akt notarialny ... i nie podpisałem... gdyż jest to BUBEL PRAWNY...
To o czym piszesz N-Ma to jeszcze mały problem, podobnie jak błędy w aktach (zwracajcie uwagę na to co czyta asesor - bo notariusza nawet w kancelarii nie było i nie pozwalajcie mu czytać tego biegiem - u mnie po 30 sekundach był już na 3 stronie pomijając mnóstwo ważnych paragrafów) .
Bublem prawnym jest sprawa ustanowienia służebności przechodu i przejazdu . Pisałem zresztą o tym wcześniej ale nikt nie zwrócił na to uwagi.
Miałem w akcie zapis o "zobowiązaniu pełnomocnika (w moim przypadku był to p. Samburski) do wpisania takiej służebności na działki drogowe do 30 dni od momentu złożenia takowego wniosku przez pierwszą osobę która złoży takie żądanie " co nijak się nie ma do faktu ustanowienia tej służebności (dla niewtajemniczonych w prawo bez tej służebności właściciel działki drogowej MOŻE mi zakazać przechodu przez swoją działkę a ja muszę wtedy helikopterem latać do mieszkania). Mało tego ustawa nakazuje notariuszowi przy sprzedaży nieruchomości (lub przekształceniu prawa jak w naszym przypadku) do zabezpieczenia tego prawa i bez tego notariusz nie ma prawa tego dokonać. Kiedy na to zwróciłem uwagę u notariusza asesor się spocił i wyszedł zadzwonić do notariusza... pan Sambuski wyraził zdziwienie że ta służebność nie jest od razu wpisywana... asesor wrócił po konsultacjach telefonicznych z notariuszem i powiedział że notariusz oczywiście taki zapis umieści ale musi mieć uchwałę od Spółdzielni na ustanowienie tej służebności... Na co wszyscy zgodnie przystaliśmy że czekamy z podpisaniem tego aktu na tą uchwałę...
Powiedzielibyście Państwo w czym problem ... przecież pełnomocnik spółdzielni wpisze tą służebność w ciągu 30 dni od złożenia pierwszego ządania o to?
Problem jest w jednej sytuacji. Nie wnikam nawet kiedy i kto złoży pierwszy wniosek o wpisanie tej służebności (bo powinna ona być wpisana OD RAZU)...
Problem pojawia się w sytuacji upadłości spółdzielni co nam grozi... służebności nie mamy (bo ma zostać wpisana przez pełnomocnika w 30 dni od złożenia pierwszego wniosku o to) , pełnomocnika nie ma (bo spółdzielnia upadła i pełnomocnictwo wygasło) i nie ma kto wpisać tej służebności... ja jako właściciel nie mogę, a ktoś kto przejmie działkę drogową po spółdzielni może sobie ogrodzić teren i kazać nam latać helikopterem do mieszkań. Można dochodzić sądownie ale to są koszty i przede wszystkim czas !!!
Tak że zwracam Państwa uwagę na ten Bubel prawny i działania notariusza ... mało tego po mnie wchodziły następne osoby (umawiane są akty co półgodziny chyba po to żeby asesor czytał co piąte słowo) i były chyba dziś jeszcze ze 3 akty notarialne ciekawy jestem czy komuś o tym powiedziano czy dalej ludzi wprowadzano w błąd.

Ostatnio edytowany przez MAJK (2011-09-01 13:43:05)

#7 2011-09-01 13:40:50

MAJK

Zaawansowany

Punktów :   

leo napisał:

Witam!
Czy ktos z Panstwa orientuje sie moze jak wyglada sprawa przeksztalcenia wlasnosci lokalu objetego hipoteka?

Leo hipoteka nic nie zmienia i nie ma żadnego znaczenia...
Pamiętajcie Państwo o nieprzekraczalnym terminie 14 dni na zgłoszenie przekształcenia do US celem wyliczenia podatku od nieruchomości (razem z mieszkaniem nabyliśmy udziały w gruncie ułamkowe) , notariusz tego za nas nie zrobi.

#8 2011-09-01 15:01:00

Pan K.

Administrator

Punktów :   

MAJK,

czy jeżeli SM "załatwi" sprawę odpowiedniej uchwały dot. wpisania służebności i służebność zostanie wpisana i stosowna informacja znajdzie się w aktach, które zostaną podpisane w przyszłości - w tym również Twój - to z automatu będzie ustanowiona służebność dla innych mieszkańców danej działki czy jest to kwestia indywidualna każdego właściciela wyodrębnionego lokalu?

Może moje pytanie jest pozbawione logiki, ale przy podpisywaniu aktu, kiedy podniosłem tę kwestię dałem się zakręcić Panu S i asesorowi "bo przecież nie ma problemu z wpisaniem służebności na wniosek" - nieznajomość prawa boli, oj bardzo mnie boli.

Pytam też bo jak rozumiem w aktach podpisywanych do tej pory, również tych z lat ubiegłych, nie ma odpowiedniego zapisu, zabezpieczającego interes mieszkańców w tej kwestii.

#9 2011-09-01 15:55:33

MAJK

Zaawansowany

Punktów :   

Pan K nie tylko ty podpisałeś taki akt...  akty były robione sztampowo ... bez przygotowania ... u mnie były pomylone metry i nawet piętra... asesor czytał co trzeci paragraf pomijając jego zdaniem nieważne (a moim bardzo ważne na co mu zwróciłem uwagę)  ja wolałem nie podpisywać ... działam na wyrost ale wolę się zabezpieczyć... w każdym akcie są sytuacje z czarnego scenariusza ale można je zminimalizować albo całkowicie zniwelować odpowiednimi zapisami. Rolą notariusza jest nie tylko spisanie woli obu stron ale także WYTŁUMACZENIE paragrafów i PRZECZYTANIE aktu (bezwzględnie ma być przeczytany cały - co się pośwaidcza podpisami)
Co do tego wpisu ... wiem że dziś już po moim sygnale jeden z sąsiadów złożył takie żądanie do wpisania służebności w SM. Czyli w tym momencie wystartuje procedura 30 dni na wpisanie tej służebności...
Zostaje hipotetyczny czarny scenariusz... SM ma 30 dni zgodnie z aktem. Na walnym czyli przed upływem tych 30 dni zostaje spółdzielnia rozwiązana i zostaje się bez służebności. Podkreślam to możliwy ale niekonieczny czarny scenariusz.
A co do szczegółowego twojego pytania: to służebność powinna być wpisana do KAŻDEGO każdoczesnego właściciela nieruchomości i do KAŻDEJ z osobna wpisana do III działu KW drogowych.

Ostatnio edytowany przez MAJK (2011-09-01 15:59:52)

#10 2011-09-01 16:53:37

Pan K.

Administrator

Punktów :   

MAJK,

czyli do odpalenia procedury związanej z ustanowienie służebności potrzebny jest jeden wniosek któregokolwiek z właścicieli natomiast pozostali powinni zadbać o odpowiedni wpis dla siebie w III Dz. KW gdy już ta służebność jest ustalona?

Mógłbyś rozwinąć temat...

#11 2011-09-01 17:17:34

MAJK

Zaawansowany

Punktów :   

Pan K. napisał:

MAJK,

czyli do odpalenia procedury związanej z ustanowienie służebności potrzebny jest jeden wniosek któregokolwiek z właścicieli natomiast pozostali powinni zadbać o odpowiedni wpis dla siebie w III Dz. KW gdy już ta służebność jest ustalona?

Mógłbyś rozwinąć temat...

Nie ....
cytuję z Aktu notarialnego zobowiązanie jakie było wpisywane :
paragraf 9.1. w moim przypadku
"Pełnomocnik SM Uniwersytet z siedzibą w Szczecinie zobowiązuje się ustanowić na rzecz każdoczesnego właściciela działki gruntu numer (tu numer działki na której stoi budynek w moim przypadku 12/22) opisanej w par 1 ust 1tego aktu - na działkach 12/39, 12/40, 12/28, 12/41 i 12/42 (czyli działki drogowe)położonych w Szczecinie przy ulicy Duńskiej - służebność przejazdu i przechodu oraz przeprowadzenia i korzystania z instalacji infrastruktury - w terminie 30 dni od dnia złożenia żądania przez któregokolwiek z właścicieli działki gruntu numer 12/22..."
Przekształcając na własność mieszkanie uzyskujemy udziały w gruncie pod budynkiem dlatego jesteśmy współwłaścicielami działki w moim przypadku to 130/10000 części działki 12/22. Jeśli taki masz zapis to pierwsze żądanie uruchamia wpisanie wszystkich służebności. W związku z tym że dziś takie żądanie zostało złożone jest 30 dni na realizację tego przez SM. Mój czarny scenariusz który założyłem jako możliwy ale miejmy nadzieję że nie dojdzie do niego to opcja kiedy teraz w ciągu tych 30 dni SM tego nie dokona i SM zostanie np rozwiązana. Wtedy SM tego nie dokona, pełnomocnik SM przestanie być pełnomocnikiem, grunty działek drogowych zajmie syndyk a on nie ma takiego obowiązku na ustanowienie tych służebności, a my jako właściciele nie możemy tego zrobić. Podkreślam to czarny i mało możliwy scenariusz ale jest taka opcja. Notariusz ma obowiązek takie rzeczy przewidzieć i zabezpieczyć nas w 100% w dostęp do nieruchomości. Inaczej mu nie wolno dokonać takiego aktu. Dlatego nie podpisałem dziś tego aktu. Prawdopodobnie za 30 dni odetchniecie Państwo z ulgą widząc taki wpis w KW . Ja wolałem się zabezpieczyć do końca tym bardziej że mamy przed sobą Walne i nie wiadomo co z tą SM będzie.

Ostatnio edytowany przez MAJK (2011-09-01 17:24:10)

#12 2011-09-01 21:12:22

marcyl

Zaawansowany

Punktów :   

najnowsza informacja jest taka,że wniosek złożony dziś przez jednego z mieszkańców został wycofany, okazało się,ze musi on indywidualnie ponosić koszty z tym związane czyli koszt aktu notarialnego. Wg informacji uzyskanej od prezesa po larum wszczętym  przez Majka prezes wreszcie zaczął działać w sprawie ustanowienia służebności ( choć na spotkaniu przy śmietniku na moje pytanie zapewniał,że służebność jest już ustanowiona-co okazało się nieprawdą)  asesor potwierdził , że na przyszły tydzień umówiony jest akt notarialny ustanowienia służebności - w tym wypadku koszty ponosi spółdzielnia, w związku z tym wniosek stał się bezpodstawny i został wycofany. Ja wstrzymam się z podpisaniem aktu do czasu załatwienia tej sprawy, tym co już podpisali radzę monitorować co się dzieje i zamęczać SM do czasu wpisania służebności w dziale III KW . Nie wiem jeszcze jaka uchwała jest potrzebna do ustalenia służebności - czy potrzebne jest do tego walne ?????

#13 2011-09-02 11:30:26

MAJK

Zaawansowany

Punktów :   

marcyl napisał:

...Nie wiem jeszcze jaka uchwała jest potrzebna do ustalenia służebności - czy potrzebne jest do tego walne ?????

Wystarczy zwykła uchwała Rady Nadzorczej aby pełnomocnik SM mógł coś takiego w akcie podpisać... i na to czekamy .
Czyli czekamy na tą uchwałę...
Co ciekawsze z tego co wiem wczoraj po moim niepodpisanym akcie odbyły się jeszcze 3 kolejne podpisane i pan Samburski mimo że miał świadomość bubla prawnego i asesor notarialny także wprowadził ludzi świadomie w błąd nie informując ich o tym.... drodzy Państwo którzy wczoraj podpisywali ostatnie akty notarialne czyli od godziny 12 ... zostaliście świadomie wprowadzeni w pułapkę przez SM. Ciekawe co by pan Samburski dziś na to powiedział.

#14 2011-09-02 20:22:33

Rozbawiony

Zaawansowany

Punktów :   

Witam,

Problem poruszony przez MAJKA jest realny ale w bardzo skrajnym przypadku.Nie jest to tylko moja opinia ale i radcy prawnego. Dobrze że zostało to ruszone przez spółdzielnie bo nie trzeba będzie się tym samemu zajmować. Miałem dziś składać w tej sprawie wniosek ale w takim razie się wstrzymam.
Jedna sprawa która mnie zaciekawiła to taka że w moim akcie notarialnym( i jak dziś się okazało i nie tylko moim) może istnieć błąd w numerach działek. Dotyczy to osób mieszkających w blokach 4-10a. A mianowicie zapisu na końcu punktu 2 na stronie 3 :

"działka gruntu wyżej opisana posiada dostęp do drogi publicznej poprzez działki gruntu Spółdzielni Mieszkaniowej „UNIWERSYTET" w Szczecinie o numerach: 12/33 i 12/41, a także poprzez działkę gruntu numer 12/4." 

chodzi właśnie o  numer działki 12/4, według mnie jest błąd bo nigdzie później nie jest wspomniana taka działka i jak się dowiedziałem w spółdzielni od Pani, nie ma takiej działki , ma to być sprawdzone przez Prezesów.
Nie mam pewności czy to jest błąd czy nie, wiec proszę potraktować tą wiadomość czysto informacyjnie. Możliwe że tylko ja mam taki zapis.
Pozdrawiam

#15 2011-09-02 22:46:40

Pan K.

Administrator

Punktów :   

Rozbawiony,

również mam taki zapis w swoim akcie. Działka 12/4 to działka, przez którą przebiega główny odcinek ulicy Duńskiej położny na górce, wzdłóż zabudowań naszych bloków, czyli jest to właśnie droga publiczna.

Posiliłem się danymi zawartymi na http://maps.geoportal.gov.pl/webclient/ ale jest to tylko narzęzie do przybliżonego określenia położenia działek. Na mapach nie są wskazane działki 12/39, 12/40, 12/41 (wspomniane w par. 9.1 mojego aktu wraz z działką 12/33) - pewnie portal pokazuje stan tylko do określonego momentu.

Czy może ktoś dysponuje mapką geodezyjną naszego obszaru lub wie jak można to szybko sprawdzić w internecie?

Stopka forum

RSS